BAŞKAN'IN MESAJI

Çevreye ve size duyarlı...

Elekon Enerji Sistemleri olarak yola çıkarken amacımız, müşterilerimizin hayata geçirmek istedikleri projelerde,  güvenilir ve sürdürülebilir çözümler sunmak oldu.

11 yıllık bilgi birikimi ve tecrübemizle taahhüt sektöründe sunduğumuz çözüm odaklı hizmetlerimizi, güvenlik, otomasyon ve aydınlatma alanlarında elde ettiğimiz uzmanlıkla, uluslararası standartlarda ve yerel yönetmeliklerden ödün vermeden devam ettiriyoruz.

“Çevreye ve size duyarlı...” sloganıyla, doğru ve uygulanabilir çözümler sunmak amacıyla başladığımız yolculuğumuzda, 18'i aşkın ülkede gerçekleştirdiğimiz projelerimizde birçok ilke imza atarak devam ediyor olmaktan onur duyuyoruz.

Yurtdışında ilk proje: Süleymaniye Kültür Merkezi

Elekon’un ilk projesi, Irak’ta yaptığımız Süleymaniye Kültür Merkezi oldu. Bu projenin ardından yönümüzü taahhüt sektöründen bina teknolojilerine çevirdik. Hayata geçirdiğimiz projelerde uzun ömürlü, enerji tasarrufu sağlayan, yenilikçi ve çevre ile uyumlu sistem çözümleri sunan bir firma olarak güvenlik, otomasyon ve aydınlatma alanlarında uzmanlaştık.

Türkiye’de ilk proje: Özaltın Gloria Serenity

2006 yılında Helvar ile imzaladığımız Aydınlatma Kontrol Sistemleri Distribütörlük Sözleşmesi’nin ardından Türkiye’de ilk projemiz, Özaltın Gloria Serenity oldu.

Güzel bir başarı hikayesi: Mardan Palace...

“Güzel bir başarı hikayesi” olarak referanslarımız arasında yer alan Mardan Palace, bizim ilk büyük ve tematik otel projemizdir. O dönemin en büyük aydınlatma otomasyon projesi ve aynı zamanda Helvar’ın da dünya genelinde yaptığı en büyük otel projelerinden biri olarak bilinmektedir.

Elekon güçlü markalarla yan yana...!

Elekon olarak, kurulduğumuz günden bu yana 18'i aşkın ülkede (Afganistan, Azerbaycan, Cezayir, Dubai, Ekvator Ginesi, Ermenistan, Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, K.K.T.C., Kuveyt, Libya, Maldivler, Ruwanda, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Ukrayna...) birçok projeye imza attık. Bu projeleri hayata geçirirken sistem çözümlerinde ortaklarımız daima tüm dünyanın yakından tanıdığı markalar oldu.

Türkiye’de ilk projesi Ankara Hilton olan ve 1987 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Helvar’ın 2006 yılından itibaren ülkemizde tek distribütörüyüz. 1921 yılında kurulmuş olan Helvar, aydınlatma sistemleri alanında köklü bir teknoloji firması olarak öne çıkmaktadır.

Güvenlik sistemlerinde Helvar’ın yanı sıra distribütörlüğünü yürüttüğümüz UTC,  ABD’nin ilk 100 firması arasında yer almaktadır. Acil durum aydınlatma komponentlerinde  de dünyanın sayılı firmalarından biri olan Maxwell ile çalışıyoruz.

Entegre güvenlik sektöründe ilk proje... IC Çeşme Port

İbrahim Çeçen Holding’in 2009 yılında yaptığı Çeşme Port, Elekon’un entegre güvenlik sektörüne girdiği ilk proje olarak bilinir. Yurtdışı teşvikli bir proje olan Çeşme Port’a başlarken bundan sonra gerçekleştireceğimiz teşvikli projeler için 2009 yılında Atatürk Havalimanı Serbest Bölge’de  faaliyetlerimize başladık.

2009-2010 Yılları Helvar En İyi Distribütörlük Ödülleri Elekon’un

Uzun ömürlü, enerji tasarrufu sağlayan, yenilikçi ve çevre ile uyumlu sistem çözümleri... Hayata geçirdiğimiz projelerin olmazsa olmazı olan bu ilkelerden hiçbir zaman ödün vermeden en büyük hedefimiz “yaşayan sistemler” kurmak oldu. Bu özverili çalışmalarımız sonucunda çözüm ortaklarımız tarafından çeşitli ödüllere layık görüldük. 2009 ve 2010 yıllarında iki yıl üst üste  Helvar En İyi Distribütörlük Ödülü’nü aldık.

“En iyi markalarla en iyi ekiple çalışıyor ve kaliteden ödün vermiyoruz. “

Yurtiçi ve yurtdışında bulunan müşterilerimize her zaman aynı kalitede hizmet sunmak için 2010 yılında kurumsal stratejimizin  oluşturulması  ve gerekli işlemlerin yapılmasının ardından güvenlik, otomasyon ve aydınlatma alanlarındaki tüm çalışma sürecimizi Bureau Veritas ISO9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ile tescilledik. Ardından, kurum içerisinde operasyon ve iş hacminin gittikçe büyümesi üzerine 2012 yılında Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Sistemi’ne geçtik. Elekon olarak en iyi markalarla en iyi ekiple çalışıyor ve kaliteden ödün vermiyoruz.

Zorlu Center, en büyük teknolojik  bina projesi

Elekon’un 2012 yılında tamamlamış olduğu Zorlu Center Projesi, 700 bin metrekarelik bir projedir.  Bu proje ile aydınlatma kontrol sistemlerini ilk kez marka bağımsız bir üst entegrasyon platformuna entegre ettik.

Büyüme hedefi.... Bayilik sistemi

Gerek müşterilerimiz gerekse partnerlerimiz ile uyum içerisinde ve sürdürülebilir bir iletişim içinde olmaya özen gösteriyoruz.  Elekon olarak büyüme hedeflerimizden biri de “bayilik sistemi” oluşturmaktır. Bayilerimize başta eğitim ve  mühendislik desteği olmak üzere tüm konularda destek veriyor, onları Elekon Ailesi’nin birer ferdi olarak görüyoruz.

Yapabileceğinin en iyisini yapmak... DALI “İkinci  En İyi Firma Ödülü”

Elekon olarak  müşterilerimizin hayata geçirmek istedikleri projelerde  güvenilir ve sürdürülebilir çözümler sunmak için “entegratör” görevi üstleniyoruz. Çalıştığımız projelerde yapabileceğimizin en iyisini yapıyoruz. En iyi projelere imza atmak beraberinde ekibimizi motive eden ödülleri de getiriyor.  2014 yılında katıldığımız  Frankfurt Light and Building Fuarı’nda Helvar bizi aday gösterdi ve bu fuardan DALI “İkinci  En İyi Firma Ödülü” ile döndük.

Uzun soluklu çalışıyoruz

Sektörde hizmet vermeye başladığımız ilk günden bugüne sistem çözümlerinin yanı sıra proje analizi, sistem tasarım ve projelendirme desteği, altyapı kablolama ve montaj gibi mühendislik hizmetlerinin yanısıra satış sonrası bakım ve servis hizmetlerimizle de müşterilerimizle uzun soluklu çalışıyoruz.

Geride bıraktığımız 11 yıla dönüp baktığımızda, ilkelerinden ödün vermeyen, gerek müşterileri gerek partnerleriyle uyum içinde çalışan, sürekli gelişen, yenilenen ve her geçen gün büyüyen bir  aile olduğumuzu görmek  heyecanımızı daha da artırıyor.

Elekon Ailesi’nin bir ferdi olan ve heyecanımıza ortak olan herkese çok teşekkür ediyorum.

 

Şafak KOÇ
Yönetim Kurulu Başkanı