ANKARA’NIN SEMBOL BİNALARINDAN JW MARRİOTT ANKARA *

03 Ocak 2017

JW Marriott, ABD’nin yanı sıra farklı 70 ülkede, 3 bin 500’ün üzerinde turizm yatırımına sahip, dünyanın önde gelen konaklama zinciri Marriott International’ın lüks otel markası... JW Marriott’ın Kuzey Amerika’da 21, Latin Amerika’da 8, Asya’da 16, Ortadoğu’da 4 yatırımı bulunuyor. JW Marriott Ankara ise Marriott’ın Avrupa’daki 4’üncü, Türkiye’deki ilk oteli. JW Marriott, Marriott International bünyesinde lüks segmente hitap eden bir marka.

 

JW Marriott Ankara Teknik Müdürü Serkan Uslu “Misafirlerimize ulaşılabilir lüksü sunuyoruz”

JW Marriott’ta ana hedefimiz misafirlerimize “ulaşılabilir lüksü” sunmak. Bu doğrultuda JW Marriott Ankara’da kalite ve lüksü harmanlayarak misafirlerimize, ihtiyaçlarının maksimum tatmin ve kalitede karşılandığı bir JW Marriott deneyimi yaşatıyoruz. 

JW Marriott en başından beri en üst segmentte ve lüks sınıfında bir otel olması için tasarlandı. Diğer bir amacımız da Otel’in Ankara’nın sembol binalarından biri olmasıydı. Otel’in dış cephesinden aydınlatmasına kadar her nokta en ince ayrıntılarına kadar proje aşamasında değerlendirildi. Sonuç ise tam tasarladığımız gibi oldu. Ortaya Türkiye’deki birçok binadan farklı fiziksel bir yapı çıktı. Tüm detayların en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü binanın elektrik ve mekanik sistemleri de aynı özenle ele alındı. Otel’e görsel olarak baktığınızda da bu özenli çalışmayı fark ediyorsunuz. Proje kendini daha lobiden belli ediliyor. Otel’e girer girmez insanların çok alışık olmadığı bir görselliğe sahip, çok etkileyici bir lobi ile karşılaşıyorsunuz.

Proje esnasında farklı alanlardaki birçok danışmandan destek alındı. Örneğin, binanın tüm aydınlatmasının tasarımı ve danışmanlığı yurtdışında hizmet veren DPA Lighting tarafından yapıldı. Tüm elektronik ve mekanik sistemler ise Siemens, Alarko, Buderus ve Ciat gibi Türkiye’nin ileri seviyede bilgiye sahip kurum ve firmalarının danışmanlık hizmetleri ile hayata geçirildi.

Odalar hariç tüm alanlarda aydınlatma otomasyonu var.

Aydınlatma Otomasyonu hakkında:

Proje genelinde tüm genel mahaller ve kral dairesinde aydınlatma kontrolü, Helvar’ın Türkiye distribütörü Elekon tarafından sağlanan Imagine Sistemi tarafından yönetilmektedir. Peyzaj ve cephe aydınlatmada astronomik zaman kontrolü tercih edilerek, gün ışığından maksimum faydalanılmış ve enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Otelin mimari tasarımı RMJM Mimarlık New York Ofisi tarafından, iç mimari tasarımı ise İngiltere’de yerleşik Frank Solano Associates tarafından gerçekleştirilmiştir. Tasarımın amacı, genişleyen ve önemi gittikçe artan bir iş şehrinin gelecekteki ihtiyaçları için iş odaklı bir otel yaratmak idi.

Otelin genelinde aydınlatma tasarımı, DPA Aydınlatma Danışmanlığı tarafından yapılmıştır. Kapsam; peyzaj, cephe, konuk yatak odaları, kat koridorları, toplantı ve balo salonları, jazz bar, gece kulübü, restoran, SPA ve geceleyin çarpıcı ve şaşırtıcı bir havaya bürünen etkileyici bir atriyum tarzı lobi dahil olmak üzere bir dizi özel alan içeren büyük bir girişim idi.

Proje genelinde tüm genel mahaller ve kral dairesinde Helvar’ın Türkiye distribütörü Elekon  tarafından sağlanan Imagine Aydınlatma Kontrol Sistemi tüm aydınlatma kontrolünü yönetmektedir.

Peyzaj ce cephe aydınlatmada astronomik zaman kontrolü tercih edilerek, gün ışığından maksimum faydalanarak enerji tasarrufu sağlamak hedeflenmiştir.

Giriş ve otelin cephesinin aydınlatması, DPA için projenin en zahmetli yönü idi. Binanın mimarisinin dikey özellikleri, özel olarak tasarlanmış taş yüzgeçlerin tepesinde gizlenen yukarıya dönük ışıklardan yayılan kalem şeklinde yumuşak beyaz ışık ışınları ile arttırılmış ve vurgulanmıştır. Bu ince aydınlatma etkisi, renkli ışıkla aydınlatılan ön cephedeki çeşitli yuvalar ile tezat oluşturmaktadır. Helvar DMX Sistemi ile kontrol edilen RGB LED ışığın bu kullanımı, girişteki kanopi üzerindeki daha kısa taş yüzgeçlerde daha küçük ölçekte tekrarlanmıştır.

Sistem tasarımı yapılırken aydınlatma tasarımcısı tarafından hazırlanan kontrol listeleri doğrultusunda kullanılan ışık kaynaklarına göre kontrol tipleri belirlenerek her pano bölgesi için DMX, DALI, DALI broadcast, DSI,1-10V, leading edge ve trailing edge dimmerlarin gösterildiği kontrol listeleri hazırlanarak elektrik müteahhidi ile uyum içinde çalışılmıştır. Proje genelinde bir aydınlatma kontrol sisteminde kullanılabilecek tüm kontrol tipleri ve arayüzler kullanılarak proje içerisinde mükemmel bir uyum sağlanmıştır.

Yüklerin yüksek güçlü olduğu balo salonu, toplantı salonları, lobi ve restoranlarda esnek çözümleri ve yüksek dimmer kapasiteleri nedeniyle Helvar 458 serisi dimmer panoları tercih edilmiştir. Kanal başına 5A, 10A ve 20A dimmer kapasiteleri ile Helvar 458 serisi dimmer panoları, proje genelinde proje maliyetini düşürdüğü gibi aynı zamanda da ergonomik panel boyutlarından ötürü elektrik odaları içerisinde az yer kaplaması montaj sıkıntılarını ortadan kaldırmıştır.

Servis alanlarında ve kar koridorlarında kullanılan Helvar hareket sensözleri ile gece senaryosunda varlık kontrolü ile sistemde enerji tasarrufu sağlanmıştır. Sistem içerisinde merkez ekipman olarak Helvar 910 ve 920 routerlar kullanılmıştır.

Proje genelinde 1937 linye kontrolü, 1420 DALI Balast kontrolü ve 756 DMX kanal kontrolü toplamda 31 adet Imagine ve Digidim Router ile tek bir merkezde Helvar Designer yazılımı ile kontrol edilmektedir.

Helvar 920 Imagine ve 910 Digidim routerların omurgada TCP/IP Protokolü’nü kullanması sayesinde altyapıda marka bağımsız bir kablolama ile sistem network üzerinde yüksek hızlarda haberleşmektedir.

Imagine 920 ve Digidim 910 Router aynı zamanda diğer bina yönetim sistemleri ile Ethernet I/O, OPC veya RS232 ile entegrasyona da olanak sağlamaktadır.

Balo ve toplantı salonlarında AMX Kontrol Sistemiyle kusursuz bir entegrasyon sağlanarak, aydınlatma kontrol sisteminin AMX ekranlar üzerinden kontrol edilmesi sağlanmıştır.

JW Marriott ‘ın Ankara projesi, Helvar’ın büyük uluslararası aydınlatma tasarımı uygulamaları ile olan mükemmel ilişkisinin ve de dünya ölçüsündeki distribütör ağının sağladığı bölgesel gücünün bir diğer örneğidir.

Sistem bilgileri:

14 x Digidim 910 Router
17 x Imagine 920 Router
169 x DIGIDIM 458 Serisi Dimmer Modülü
77 x DIGIDIM 458 Serisi Pano
67 x DIGIDIM 498 8X 10A Röle Modülü
31 x DIGIDIM 472 Balast Kontrol Modülü
8 x DIGIDIM 455 500W Dimmer
756 x DMX kanal kontrolü
12 x Imagine 97000 serisi rack
10 x DIGIDIM 312 Gün ışığı sensörü
87 x DIGIDIM 441 Sensör Arayüzü
19 x DIGIDIM 942 Giriş Modülü
52 x DIGIDIM 444 Mini Giriş Birimi
7 x 924 LCD Dokunmatik Panel
84 x DIGIDIM Modüler Buton Paneli
8 x AMX Dokunmatik Panel Entegrasyon
8 x DIGIDIM 503 A/V Arayüzü

Digidim 920 Router
2 x DALI network-128 DALI Adres
1 x Ethernet port
1 x DMX 512 port (in or out)
1 x 5DIM port- 252 kanal kontrolü
Ethernet I/0 komutları
DALI Emergency Kit kontrolü
Astronomik zaman saati

Digidim 910 Router
2 x DALI network- 128 DALI adres
1 x Ethernet port
Ethernet I/0 komutları
DALI Emergency Kit kontrolü
Astronomik zaman saati

Proje Künyesi:
Aydınlatma Tasarımcısı: DPA- Mark Breaton
Aydınlatma Kontrol Sistemi: Helvar- Elekon Enerji Sistemleri
Elektrik Yüklenicisi: SASEL Elektromekanik
Elektrik Tsarımcısı: Yurdakul Mühendislik

- Aydınlatma otomasyonunda Helvar ürünlerinin kullanıldığı otel ile ilgili Teknik Müdür Serkan Mutlu’nun www.turizmdunyasi.com’da yayınlanan röportajı

- www.bestdergi.com