ATAKULE’Yİ AYDINLATMAYA HAZIRLANIYORUZ...

09 Ocak 2017

Ankara’nın önemli sembollerinden Atakule yenileniyor...Türkiye’nin ikinci, başkentin ise ilk alışveriş merkezi olarak bilinen Atakule, proje tamamlandığında kentin yeniden  çekim merkezi haline gelecek.

125 metrelik seyir kulesi ve döner platformu ile başkentin önemli sembollerinden biri olarak bilinen Atakule, yenileme projesi kapsamında hayata geçirilecek yeni yaşam işlevleri ile Ankaralılar sosyal bir buluşma mekanı olacak.

Botanik Parkı’nın doğası korunarak tasarlanan Atakule, dört alışveriş katına ek olarak bir sinema ve eğlence katı olarak planlandı. Toplamda 50 bin m2’den oluşan Atakule yenileme projesinin tüm iç ve dış mekanlarında aydınlatma kontrolü Helvar’ın Türkiye distribütörü Elekon tarafından sağlanacak.

Kule ve Kule’nin üzerinde yer alan döner platform yapısı korunarak alışveriş merkezi kısmında çağdaş ihtiyaçlar doğrultusunda yapılan düzenlemeleri içeren proje kapsamında otopark giriş lobileri, asansör holleri ve misafir dolaşım alanları aydınlatma otomasyonuna bağlı olarak kontrol edilecek.

Kule’de bulunan çok işlevli etkinlik salonu ulusal ve uluslararası kültürel etkinliklerin düzenlenmesi için yeniden yapılandırıldı. Botanik Parkı ekseninde tasarlanan yeni merkezi atrium ile dolaşım alanları çözülüyor ve yapının içerisinden yükselen kule atriyumun bir parçası olarak kullanılıyor. Atrium ve galeri kısmında kullanılacak DALI DIM kontrollü aydınlatma otomasyonu sayesinde ortama giren gün ışığının seviyesine göre dolaşım alanlarından farklı seviyelerde kısma/açma ile tüm ortamda kamaşma kontrolü yapılarak aydınlatmada düzgünlük sağlanması planlanıyor. 

Dış cephe aydınlatmasında cephe sistem detayına entegre edilen ve renk değiştirme özelliğine sahip (RGBW) armatürler ile DMX kontrol sistemine bağlı olarak dinamik ya da statik aydınlatma senaryoları yapılabilecek.

Proje Künyesi:

Aydınlatma Tasarımcısı: Nergiz Arifoğlu

Aydınlatma Kontrol Sistemi: Helvar- Elekon Enerji Sistemleri

Elektrik Tasarımcısı:

Elektrik Yüklenicisi: