HELVAR’IN TÜRKİYE DİSTRÜBİTÖRÜ ELEKON’DAN IP TABANLI İLK ENTEGRE GÜVENLİK VE OTOMASYON PROJESİ… ORJİN MASLAK

27 Ocak 2017

Çevreye duyarlı üstün teknolojisi ve yepyeni mimari anlayışıyla Orjin Maslak,  ofis çalışanlarının her türlü konforu düşünülerek tasarlanan yemek salonu, spor salonu, alışveriş kompleksi, kuaför ve diğer ticari işletmelerin yanı sıra toplantı ve organizasyonlar için kiralama yapılabilen seminer ve konferans salonları ile de dünyanın en büyük şirketlerine ev sahipliği yapıyor.

Mimari projelendirmesinde,  esneklik ve  ofislerini önceki kiracılarından farklı bir şekilde dizayn etmek isteyebilecek kiracıların beklentilerini karşılamanın ön planda tutulduğu Orjin Maslak’ta, Helvar'ın aydınlatma kontrol sisteminin uyarlanabilir olması ve kullanıcının ihtiyaçlarını karşılaması önemli bir detay olarak dikkat çekiyor.

Orjin Maslak,  bodrum katıyla birlikte toplam 14 katlı bir bina.  Projenin ölçeği nedeniyle Helvar'ın DIGIDIM 910 Router'larından 140'ı, bir DALI ağ aydınlatma kontrol sistemini bir araya getirmek için ağ omurgası olarak bir Ethernet bağlantısı kullanmıştır. Enerji tüketimini azaltmak ve tasarruf sağlamak için kullanılan DIGIDIM 910 Router, projelendirmede  stratejinin çok önemli bir parçasını oluştuyor.  Yaz aylarında İstanbul'da 35 dereceye ulaşan sıcaklıklarda, güneş ışığını otomatik olarak yönetmek ve  kontrol etmek için bir özellik olarak kurulan DIGIDIM 910 Router, ofisteki sıcaklığı korumaya ve güneş ışığındaki parlamayı azaltmaya yardımcı oluyor.

Isıtma ve havalandırma gibi temel gereksinimleri kontrol etmek için kapsamlı bir Bina Yönetim Sistemi (BYS) kullanılılan Orjin Maslak’ta, Helvar'ın aydınlatma kontrolünün BYS'ye entegre edilmesi önem taşıyor.  Helvar'ın GUI platformu, bina yöneticilerine aydınlatma kontrol sistemini yönetme ve bakım yapma olanağı sağlıyor.

Helvar'ın aydınlatma kontrol sistemi, enerji tasarrufu ve çalışanlar için yaratmış olduğu ofis içerisindeki değişiklikleri kolayca karşılayabilen rahat ortamı  Orjin Maslak’ın dünyanın en ünlü ve prestijli binalarının sahip olduğu LEED Gold Sertifikası’na hak kazanmasında kilit rol üstlendi.

Orjin Maslak projesi, Helvar’ın Türkiye distribütörü Elekon’un, Türkiye’de gerçekleştirdiği IP tabanlı ilk entegre güvenlik ve otomasyon projesidir.

 

Proje Künyesi:

Toplam İnşaat Alanı: 94.000 m²
Elektrik Tasarımcısı: Enmar
Proje Yeri: İstanbul
Elektrik Yüklenicisi: Armada
Uygulanan Ürünler: Helvar Aydınlatma Kontrol Sistemleri & UTC Zayıf Akım Sistemleri