İSTANBUL’DA AYRICALIKLI BİR PROJE: NUROL LİFE SEYRANTEPE

24 Kasım 2017

Nurol GYO tarafından hayata geçirilen ve Seyrantepe’de, Galatasaray Türk Telekom Arena stadyumunun arka tarafında konumlanan Nurol Life Seyrantepe projesi , sunacağı ayrıcalıklarla şimdiden adından sıkça söz ettiriyor.

Toplam inşaat alanı 135 bin, yüksekliği  245 metre olan kompleks; ofis, konut, alışveriş merkezi ve otopark bölümlerini kapsayan, dilatasyon ile ayrılan dört ayrı bloktan ve bir yüksek kuleden oluşuyor. 10 bodrum kat, zemin kat ve üzerinde 48 kat bulunan Nurol Life Seyrantepe projesinde,  A, B ve D blokları yatay, C blok ise kule yapısıyla dikkat çekiyor.

Yangın algılama ve acil anons, karbon monoksit (CO) algılama, kartlı geçiş, CCTV ve aydınlatma otomasyon sistemleri tarafımızca yapılmakta olan projede saha çalışmalarımız devam ediyor.

Sunulan Sistem Çözümleri:

- Yangın algılama ve acil anons sisteminde UTC Edwards EST3 markası kullanılmakta olup sistemin  ana omurgasını 10 adet EST3 yangın algılama ve anons paneli oluşturuyor. Sitemde, 6 adet tekrarlama paneli, yaklaşık 6.000 adet interaktif saha ekipmanı (Dedektör, buton, kontrol ve izleme modülü), 2.000 adet hoparlör ve 300 adet siren flaşör bulunacak.

- Toplamda 180 adet karbon monoksit (CO) algılama dedektörü ile tüm otopark katlarında oluşabilecek gaz yoğunlukları tespit edilerek, Jetfan sistemi vasıtası ile ortam havasının temizlenmesi sağlanacak.

- Yangın algılama ve acil anons sistemine ait tüm panel ve saha ekipmanları; güvenlik kontrol merkezinde bulunan Fireworks Grafik İzleme bilgisayarı üzerinden izlenecek ve kontrol edilecek.

- CCTV sisteminde UTC Truvision ürünleri kullanılmakta olup; ana omurgası 3 adet kayıt cihazı, 1 adet server bilgisayar, 11 adet client bilgisayar ve 23 adet monitörden oluşan sistemde; farklı özelliklerde yaklaşık 360 adet kamera bulunacak.

- RAID yapısı, yedekli güç kaynağı, 128 kamera kapasitesi ile Truvision ailesinin yeni ürünlerinden olan NVR-70 kayıt cihazları ile, 7/24 esasına göre tüm kameralar kayıt altına alınacak.

- Kartlı geçiş sisteminde UTC Lenel OnGuard ürünleri kullanılmaktadır. Ana omurgasını 1 adet OnGuard server bilgisayar, 5 adet OnGuard client bilgisayarın oluşturduğu sistemde; 4 adet LNL-3300 ana kontrol ünitesi, 113 adet LNL-1320 kapı kontrol ünitesi ve 220 adet kart okuyucu bulunacak.

- Kartlı geçiş sistemine ait tüm panel ve saha ekipmanları; güvenlik kontrol merkezinde bulunan OnGuard Client bilgisayarları üzerinden izlenecek ve kontrol edilecek.

- Aydınlatma otomasyon sisteminde Helvar ürünleri kullanılmaktadır. Ana omurgasını 30 adet Helvar 905 Router ve 20 adet Helvar 910 Router cihazının oluşturduğu sistemde; 150 adet Helvar 314 Mikrodalga sensörü, 110 adet Helvar 311 hareket sensörü, 8 adet Helvar 498 röle modülü ve 1 adet Helvar Touch Panel bulunacak.

- Güvenlik kontrol merkezinde bulunan aydınlatma otomasyon bilgisayarındaki Designer programı ile; senaryo revizyonları ve zaman programı revizyonları yapılabilecek.

- Aydınlatma otomasyon sistemi, ortak kat koridorlarındaki belirli noktalara yerleştirilecek sensörler yardımı ile mahallerden kontrol edilecek.

- Balkon cephelerinde ve çatıda bulunan dış aydınlatmalar kontrol edilecek.

- Satış ofisinde bulunan Touch panel yardımı ile, satış ofisi aydınlatmaları izlenecek ve takip edilecek.

- Proje kapsamında; arıza ve alarm izleme sistemi başlığı altında, üst entegrasyon yapılacak.

- HVAC sisteminden, asansör sisteminden, aydınlatma otomasyon sisteminden, kartlı geçiş sisteminden, CCTV sisteminden, yangın algılama ve acil anons sistemlerinden BacNet protokolü ile gelen arıza ve alarm bilgileri üst entegrasyon server bilgisayarında toplanacak, üst entegrasyon client bilgisayarından izlenecek.

- Kartlı geçiş, CCTV, yangın algılama ve acil anons sistemleri OnGuard yazılımı üzerinde de ayrıca entegre edilecek.