İSTANBUL’UN YENİ SİMGESİ: İSTANBUL YENİ HAVALİMANI HAVA TRAFİK KONTROL KULESİ

24 Kasım 2017

İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesinin aydınlatma uygulamaları ve aydınlatma kontrol sistemleri için enerji verimliliği yüksek komponent ve çözümler üzerinde uzmanlaşan Helvar’ın ürünleri kullanılıyor.

İstanbul Yeni Havalimanı, Türkiye’nin uluslararası havacılık sektöründeki rolünü zirveye taşıyacak dünyanın en büyük havacılık merkezi projelerinden biri...  

İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi, yedi tepeli şehir İstanbul’un yüzyıllardır simgesi haline gelen ve Türk tarihinde kültürel öneme sahip ‘lale’ figüründen esinlenerek  Pininfarina ve AECOM tarafından tasarlandı. Chicago Athenaeum Mimarlık ve Dizayn Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi tarafından verilen ve dünyanın en önemli mimarlarının katıldığı  yarışmada, 370 proje arasında yapılan değerlendirme sonucunda 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü kazandı. 90 metre yüksekliği ve 17 katı ile kule, tamamlandığında Avrupa ile Asya arasında İstanbul Yeni Havalimanı üzerinden seyahat eden tüm yolcular için görünür olacak.

Yaklaşık 6 bin metrekare kapalı alana sahip olan kulenin aydınlatma uygulamaları ve aydınlatma kontrol sistemleri için enerji verimliliği yüksek komponent ve çözümler üzerinde uzmanlaşan Helvar’ın ürünleri kullanılıyor. Projede şu anda diğer sistemlerle birlikte aydınlatma otomasyonunun alt yapısı da devam ediyor.

Acil durum kitlerinin DALI üzerinden izlenerek merkezi olarak raporlanacağı sistemde  kullanıcıların manuel kontrolleri için de adresleme modülleri ile klasik anahtar grupları sisteme dahil edildi.

Kule sistemi havalimanı merkezi kontrol birimi tarafından izlenecek ve operatör yetkisi dahilinde kontrol edilecek.